چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
 

اخبار

ساخت یک شناور پیشرفته مسافری و باری توسط متخصصان داخلی در هرمزگان

ساخت یک شناور پیشرفته مسافری و باری توسط متخصصان داخلی در هرمزگان
با حضور مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی کشور، یک فروند شناور حمل مسافر و بار ساخته شده توسط مهندسان و متخصصان توانمند ایرانی در شیپ یارد شرکت بوت سرویس ایران در جزیره کیش، مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی، طی مراسمی با حضور دکتر "علی جهاندیده" معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی و"عبدالکریم رزازان" مشاور عالی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در امر خصوصی سازی و مسئول کمیته وجوه اداره شده این سازمان، شناور پیشرفته  "راه شناسان 1" در جزیره کیش به بهره برداری رسید.

رزازان در آیین بهره برداری از این شناور گفت: "راه شناسان 1" دارای ظرفیت 55 صندلی و امکان حمل 50 تن بار می باشد که از محل تسهیلات بانکی با سود صفر درصد وجوه اداره شده سازمان بنادر و با مشارکت بانک توسعه تعاون در شیپ یارد شرکت بوت سرویس ایران در جزیره کیش ساخته شده است.

به گفته وی، ساخت این شناور که  24 متر طول، 5.6 متر عرض و 1.3 متر آبخور دارد، 68 میلیارد ریال هزینه در برداشته است.

رزازان جنس بدنه این شناور تندرو را از آلومینیوم دانست و افزود: این شناور پیشرفته با قابلیت تردد دریایی در فورس های 4 و 5 شرایط جوی در آب های بین المللی، با سرعت 24 نات دریایی( بیش از 43 کیلومتر بر ساعت) طی مدت 18 ماه ساخته شده است.

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در امر خصوصی سازی و مسئول کمیته وجوه اداره شده این سازمان خاطرنشان کرد: تا پیش از این، 60 درصد از مراحل ساخت چنین شناورهایی در خارج از کشور انجام می شد که با بومی سازی این فن آوری در داخل کشور و به همت متخصصان ایرانی، حدود یک میلیون یورو صرفه جویی ارزی به دنبال داشته است.

وی ضمن تأکید بر طلایه داری سازمان بنادر در زمینه سفارش ساخت شناور به تولیدکنندگان داخلی، خاطرنشان کرد: ساخت شناورهای پیشرفته دریایی توسط صنایع توانمند ایرانی و با حمایت سازمان بنادر و دریانوردی، در راستای اقتصاد مقاومتی و شکوفایی حمل و نقل دریایی، مطابق با آخرین استانداردهای جهانی صورت می گیرد.

لازم به ذکر است، استان هرمزگان به عنوان یکی از مهم ترین استان های دریایی ایران، از چندین مجتمع بزرگ کشتی سازی و ساخت شناورهای دریایی همچون ایزوایکو در بندرعباس، مدکندالو در قشم و بوت سرویس در کیش برخوردار است و توانسته به عنوان کانون مهمی در زمینه توسعه صنایع دریایی نقش آفرینی کند.

۱۳ آبان ۱۳۹۴ ۱۴:۲۷
تعداد بازدید : ۴,۳۹۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید