چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
 

اخبار

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی :از گردشگری دریایی در خزر حمایت می کنیم

مدیرعامل سازمان  بنادر و دریانوردی :از گردشگری دریایی در خزر حمایت می کنیم
معاون وزیر راه و شهرسازی در مراسم آغاز بهره برداری از پروژه های زیر بنایی موج‌شکن و حوضچه‌های بندر انزلی، این بندر را یکی از ذخایر بزرگ و ممتاز دریای خزر نامید و اظهار کرد: وجود پنج کشور دریای خزر و تمرکز جمعیت بسیار زیاد ، موقعیت بسیار ممتازی را برای بنادر این کشورها ایجاد کرده است.

به گزارش روابط عمومی واموربین الملل : مهندس سعید نژاد به موقعیت ویژه بندر انزلی در بخش های شیلات، گردشگری، کشتیرانی و ... اشاره کرد و گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به خزر به خصوص در زمینه حمل و نقل و دریانوردی و توسعه زیرساخت های بندری توجه ویژه ای شده است .

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد : بنادر انزلی و نوشهر به ویژه انزلی با قدمت طولانی ظرفیت مناسب و موقعیت ممتازی برای تبادل کالا با کشورهای حاشیه خزر بالاخص روسیه و ترانزیت به اروپا را دارد .
وی اظهار کرد : امروز ظرفیت بندرگاه انزلی سه برابر قبل از انقلاب است و نیز به دلیل موقعیت ممتاز ترانزیتی ناشی از تغییرات ژئوپلیتیکی موقعیت ممتازی برای حمل و نقل و ترانزیت دارد .
سعیدی نژاد ادامه داد: متاسفانه نقصی که این بندر داشت عدم اتصال به شبکه ریلی بود که از حدود 12 سال پیش مورد تاکید قرار گرفت و خوشبختانه اکنون بخش زیادی از راه آهن قزوین - رشت ساخته شده و به انزلی و آستارا نیز متصل خواهد شد .
معاون وزیر راه متذکر شد: اتصال شبکه ریلی به بنادر شمال تاثیر زیادی بر رونق بندر و ارتباط با جنوب کشور و کشورهای همسایه غربی و کشورهای ثالث از طریق ترانزیت کالا خواهد داشت .
سعیدی نژاد اظهار کرد : امروز بالغ بر 20 میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بنادر ایرانی خزر وجود دارد که هشت میلیون تن مربوط به بندرگاه انزلی است .
وی افزود: با ساخت پنج پست اسکله در بندرگاه انزلی که یکی از آنها امروز بهره برداری شد، تعداد اسکله ها به 16 اسکله ظرفیت به نحو چشمگیری افزایش یافته و فرصت خوبی برای ترانزیت ، واردات و صادرات فراهم خواهد شد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد : موقعیت سیاسی منطقه ، نوع نیاز بین ما و روسیه ، توسعه بندر را ضروری می سازد.
سعیدی نژاد تاکید کرد: امکانات و منابع را برای پشتیبانی از بخش خصوصی به کار خواهیم برد.
وی با بیان تاثیر مثبت سیاست های درست دولت بر وضعیت کشور گفت: تاسیسات زیربنایی نظیر اسکله توسط سازمان بنادر ساخته شده و برای بهره برداری و رونق اقتصادی در اختیار بخش خصوصی قرار داده می شود .
وی به گردشگری دریایی به عنوان یکی از موارد مغفول مانده و نیازمند توجه اشاره و تصریح کرد: سازمان بنادر ، وزارت راه و دولت آمادگی حمایت و پشتیبانی فنی ،مالی و تسهیلاتی برای رفع این مشکل را دارند .
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت : اگر به تمرکز جمعیت توجه کنیم، متوجه می شویم که به سمت شمال و این منطقه است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که توسعه دریا محور و توجه به مناطق ساحلی از سیاست های مورد تاکید رهبری است، افزود: باید برای فعال کردن گردشگری دریایی تلاش کنیم .
سعیدی نژاد اظهار کرد : دولت ، سازمان بنادر و وزارت راه بسترهای زیربنایی نظیر پایانه دریایی را فراهم کرده و از شناورهای مسافری که از این بنادر استفاده می کنند نیز وجهی دریافت نمی کنیم .
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی متذکر شد: برای فعال کردن این بخش از حمایت های حقوقی، پشتیبانی مالی و تسهیلاتی فروگذار نخواهیم کرد .
وی تصریح کرد: موقعیت خزر در زمینه حمل و نقل کالا و مسافر گردشگری، صنعت، ماهی گیری و سایر بخش ها قابل صرف نظر کردن نیست.
بر اساس این گزارش سه پروژه موج شکن ها، اسکله و پایانه مسافری بندر انزلی با حضور وزیر راه و شهرسازی و استاندار گیلان و مدیران به بهره برداری رسید.

 

۸ شهریور ۱۳۹۴ ۱۱:۰۶
تعداد بازدید : ۴,۴۵۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید